Objevte nové příležitosti a dosahujte finančního růstu:

Odhalte sílu investování

Proč bych měl spořit a investovat?

Jak to udělat, abych nebyl závislý každý měsíc jen na svém příjmu ze zaměstnání, nebo podnikání? Jak získat klid a jistotu, že budu schopen uživit svou rodinu i v případě nenadálých událostí, jako ztráta zaměstnání nebo nemoc? Jak to udělat abych si mohl za 5 let koupit nové auto a nemusel se kvůli tomu zadlužit? Jak své těžce naspořené peníze ochránit před inflací, nebo je dokonce i rozmnožit o reálný zisk? Nebo snad toužíte po úplné finanční nezávislostí a chcete dosáhnout pasivního příjmu ze svého majetku? 

Všechny tyto body jsou naprosto v souladu s reálnými možnostmi. I ve Vašich možnostech je, abyste začali budovat svůj majetek a začali bohatnout! A také byste měli začít, protože kdo se nestará o zhodnocování svých prostředků, chudne mnohem rychleji než kdy dříve! Jak to tedy ale uskutečnit? Odpověď je zároveň jednoduchá i složitá. 

Výhody správně nastaveného spořicího a investičního plánu

Dlouhodobý plán spoření a investic – vytvoření návyku, kdy si člověk automaticky odkládá, díky tomu se zvětšuje finanční majetek
Vysoký výnos – bez plánu a s běžnými bankovními produkty většinou inflaci neporazíte, se správným plánem ale můžete své peníze zhodnotit i s ohledem na inflaci. 
Řízení rizika a likvidity – člověk má vždy nějaké prostředky k dispozici na nepředvídané události. Nebudete tak muset prodávat dům po babičce jen proto, že máte investice v červených číslech.
Dosahování finančních cílů – člověk s finančním plánem ví, kdy čeho dosáhne a ví, co proto musí udělat. Budete mít prostředky na plánované auto? A kolik musíte spořit?
–  Finanční svoboda a nezávislost – toto je téma samo o sobě, které se často skloňuje v různých směrech. Faktem ale je, že výnosy z investic Vám můžou vytvořit měsíční příjem, kterým můžete časem nahradit i svou práci. 
Menší riziko zadlužování – když si člověk na nějaký cíl peníze naspoří, nemusí si půjčovat. A nebo může a své prostředky ještě více zhodnotí. Svoboda volby.
Ochrana před inflací – vzhledem k událostem od konce roku 2021 do dnešních dní je ochrana před inflací asi největší problém všech lidí. Opět platí že bez plánu nemáte nejmenší šanci své prostředky před inflací ochránit. 
Daňové úlevy – na rozdíl od běžných bankovních účtů jsou investice a jejich zisky v určitých případech osvobozeny od daně z příjmu. Dá se tak díky investování snížit daňové zatížení. 

Spočítejte si svou rentu:

Lapálie začínajícího investora

„Dobře Dominiku, já bych chtěl zainvestovat nějaké peníze, protože mi zbývá z výplaty a válí se to na bankovním účtu. Tak to dáme všechno do Bitcoinu a budu milionář!“

Tak přesně tohle není ta správná cesta. Nechat peníze na běžném účtu v bance nefunguje, peníze pohlcuje inflace a úrokové zisky jsou k smíchu ještě před tím, než nám banka strhne 15% srážkovou daň z příjmu. Naopak investovat vše do Bitcoinu, jako chtěl v určitou dobu nejeden můj klient, je druhý extrém, který ale není extrémní z pohledu výnosnosti, ale z pohledu rizika, které si taková investice sebou nese. Investice a spoření má jednoduchá pravidla, která se ale složitě nastavují, pokud člověk nebyl zvyklý pracovat s riziky. 

V první řadě, ještě než se podíváme na investování a spoření do detailu je potřeba, aby člověk věděl:
– proč chce spořit a investovat (ochránit svůj majetek před inflací, vytvořit pasivní příjem, pořídit nemovitost, vysněná dovolená)
– za jak dlouho je pravděpodobné, že bude peníze potřebovat,
– jaká je přesně aktuální finanční situace.

Na základě těchto informací se sestavuje finanční plán. Ten mimo jiné navrhuje konkrétní nástroje, kterými se Vaše cíle realizují, jaká mají rizika, jaký je potencionální výnos, jaké jsou náklady a za jak dlouho je který cíl dosažitelný. 

„Ale Dominiku, ten Jarda na YouTube řikal že to takhle dělá a že vydělává i 20%! Proč bych do té akcie také neměl investovat?“

Jarda má určitě jiné vstupní parametry, To neznamená že by byla Jardova fundamentální analýza špatně. Spíše to znamená, že sleduje jiné cíle a rozhodně má jinou finanční situaci. Zároveň se dnes (i díky placeným spolupracím) propaguje investování přes investiční platformy. Toto řešení je dobré, pokud člověk opravdu ví co dělá, rozumí finančním nástrojům víc než běžný člověk a umí pracovat s rizikem. Začínajícím investorům hrozí, že svá rozhodnutí dostatečně neuváží a na své investici prodělají. Díky rychlosti s jakou platformy pracují je taková osudová chyba otázkou několika sekund. A taky jde o aktivní způsob investování, který rozhodně není bez práce a spíše se časem stanete otrokem vlastních investic. 

Slovníček pojmů u spoření a investic

Jak by to tedy mělo vypadat?

Základním kamenem úspěchu je opět finanční analýza a plán s cíly v budoucnosti. Já na základě těchto informací spočítám kolik člověk bude potřebovat na splnění cílů, kolik by člověk musel měsíčně odkládat a toto Vám ukážu v konfrontaci s aktuálními finančními  možnostmi. V této fázi se zatím pořád bavíme jen o teoretických výpočtech bez konkrétních investičních nástrojů. 

Až v druhé fázi navrhnu konkrétní řešení s konkrétními nástroji. Píši nástroji, protože s jedním účtem nebude plán nikdy efektivně fungovat. Vždy by člověk měl mít alespoň 3 produkty, které budou v kombinaci tvořit spořicí a investiční plán. 

 

První částí takového plánu je krátkodobá rezerva. Tu zabezpečují běžné spořicí účty v bankách, případně k tomu doplňkově investiční nástroje s velmi konzervativní strategií. V této části jsou prostředky pro případný neočekávaný výpadek příjmů nebo nenadálý výdaj. Typickým příkladem je rozbitá lednice, pračka, nebo třeba krátkodobá nemoc nebo ztráta zaměstnání. Peníze jsou obvykle dostupné okamžitě, nebo do druhého dne. Díky tomu ale v krátkodobé rezervě nedosáhneme nikdy závratných výnosů. 

Druhou část by měla tvořit střednědobá rezerva. Tato část portfolia by měla zabezpečovat prostředky pro plánované výdaje v horizontu 2 – 5 let. S cílem zhodnocení jsou tyto prostředky uloženy v investičních nástrojích, které nejsou příliš volatilní ale zpravidla dokáží porazit inflaci. 

Největší zábava je pak v poslední části, která tvoří dlouhodobou rezervu. Zde uložené prostředky mají hlavně přinášet zisk, proto se zde využívá rizikovějších investičních nástrojů, u kterých je nutné dodržovat investiční horizont alespoň  5 a více let. 

Jaké nástroje svým klientům doporučuji?

Spolupracuji prakticky se všemi bankovními domy v České republice, i s největšími a nejznámějšími investičními společnostmi u nás. Umím svým klientům proto zprostředkovat následující produkty: 

– Bankovní účty, spořicí účty a  termínované vklady
– Stavební spoření
– Doplňkové penzijní spoření (nové penzijko)
– Dluhopisy, korporátní i státní
– Akcie 
– Otevřené podílové fondy i fondy kvalifikovaných investorů
– ETF Fondy
– Aleternativní investice do komodit, cenných kovů
– Kryptoměny BTC a ETH

Investiční a spořicí nástroje vždy vybírám pečlivě s ohledem na celkovou situaci daného člověka, jeho současný majetek a diverzifikaci. Spolu s těmito parametry také dbám na co nejnižší náklady spojené se zprostředkováním investičního nástroje. Nic není zadarmo a pokud Vám někdo tvrdí že je, pak byste si měli stáhnout a porovnat jeho ceník. Já Vám transparentně ukážu, kolik Vás to bude stát a na co jsou tyto náklady určené.  

Chci svůj spořicí plán

Pokud jste ještě nezačali, je nejvyšší čas abychom se na to společně podívali. Pokud už spoříte nebo investujete, můžeme Vaše portfolio posunout do lepších čísel.